Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Carnot engine operates between temperatures 350K and 290K. A.)How much heat mu

ID: 1793757 • Letter: A

Question

A Carnot engine operates between temperatures 350K and 290K. A.)How much heat must be given to the engine to produce 2100 J of work? B.)How much heat is discarded to the cold reservoir as this work is done? A Carnot engine operates between temperatures 350K and 290K. A.)How much heat must be given to the engine to produce 2100 J of work? B.)How much heat is discarded to the cold reservoir as this work is done? A.)How much heat must be given to the engine to produce 2100 J of work? B.)How much heat is discarded to the cold reservoir as this work is done?

Explanation / Answer

Given:

Temperature of hot reservoir = T1 = 350 K

Temperature of cold reservoir = T2 = 290 K

Efficiency of the carnot engine = [ (T1 - T2 )/ T1 ] x 100 = 17.1428 % = work done/heat supplied = 2100 / heat supplied

so, heat supplied = 2100 / 17.1428 % =12250 J

b. Heat discarded to the cold reservoir = Heat supplied - work done = 12250 - 2100 =10150 J

all the best in the course work

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote