A photon moving in the +x-direction, scatters off a free stationary electron. Th
ID: 1793917 • Letter: A
Question
A photon moving in the +x-direction, scatters off a free stationary electron. The wavelength of the incident photon is 0.0250 nm. After the collision, the electron moves at an angle below the +x-axis, while the photon moves at an angle = 83.3° above the +x-axis. (For the purpose of this exercise, assume that the electron is traveling slow enough that the non-relativistic relationship between momentum and velocity can be used.)
(a)
What is the angle (in degrees)? angle in particular is counterclockwise from the +x-axis
(b)
Determine the speed of the electron (in m/s).
Explanation / Answer
Using de broglie hypothesis we can give the momentum of the photon
p= h/lamda
p = 6.64E-34/2.5E-11 = 2.66E-23 kgms^-2
Now using conservation of linear momentum is both the directions will give the angle and electron velocity
Let the electron momentum be Pe
P cos (83.3) + Pe cos (alpha) = 2.66E-23 kgms^-2
P sin (83.3) +Pe sin ( alpha) = 0
Solving this we will get the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.