A ladder of length 20.0 m is carried by a fire truck. The ladder has a weight of
ID: 1794127 • Letter: A
Question
A ladder of length 20.0 m is carried by a fire truck. The ladder has a weight of 3200 N and its center of gravity is at its center. The ladder is pivoted at one end (A) about a pin (Figure 1) ; you can ignore the friction torque at the pin. The ladder is raised into position by a force applied by a hydraulic piston at C. Point C is a distance 8.0 mfrom A, and the force F exerted by the piston makes an angle of = 40 with the ladder.
Part A
What magnitude must F have to just lift the ladder off the support bracket at B?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
length of the ladder, L=20 m
weight of the ladder, w=3200 N
the distance between point A and C is, r=8m
angle, theta=40 degrees
use,
at equilibrium,
F*r*sin(theta)=w*L/2
F*8*sin(40)=3200*(20/2)
===> force, F=6222.9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.