With the total energy equal to E = 0.5mv^2 + mgh = (0.5*274.4^2 + 9.81*11,887.2)
ID: 1794318 • Letter: W
Question
With the total energy equal to E = 0.5mv^2 + mgh = (0.5*274.4^2 + 9.81*11,887.2) 333,400 = 51,430,654,740.8 J. Considering how one U.S. gallon has an energy content of 33.70, which can also be converted to 121,320 x 10^3 J. Estimate how much gasoline superman should have carried with him in order to achieve his feat of landing a malfunctioning airplane gently onto a football field. Now reflect and write if it is reasonable to assume that superman owes his energy in gasoline like chemical substances.
Explanation / Answer
E = 0.5mv^2 + mgh = (0.5*274.4^2 + 9.81*11,887.2) 333,400 = 51,430,654,740.8 J
1 US gallon = 33.70 = 121,320 x 10^3 J.
KE of the plane = 0.5mv^2 + mgh
v = Mach 0.8 = 0.8*343 = 274.4 m/s ( sapmpe speed)
m = 400,000 kg ( sampe mass)
h = 10,000 m ( sampe altitude)
hence E = 5429907200 J
number of US galons = 5429907200/121320*10^3 = 44.7569 gallons
hence superman cannot use oil as source of energy as too much oil is required to be carried for this purpose
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.