[THIS QUESTION IS LINKED TO THE NEXT TWO QUESTIONS. DO THIS QUESTION FIRST] As a
ID: 1794991 • Letter: #
Question
[THIS QUESTION IS LINKED TO THE NEXT TWO QUESTIONS. DO THIS QUESTION FIRST] As a rough model of the impact of walking/running, consider that half the mass of the body falls from a height of 4.5 cm onto a single foot. (During a typical stride, an adult's center-of-mass moves approximately this distance vertically). Use the kinematic equations to calculate the speed of an object falling from this height at the moment of impact with the ground under the influence of gravity, Give your answer in units of [m/s] 0.940 m/sAnswe of 5 attempts used Question 27 THIS QUESTION IS LINKED TO THE PREVIOUS QUESTION AND NEXT QUESTION. DO THIS QUESTION SECOND,] As a rough model of the impact of walking, consider that half of the mass of the entire body strikes the ground witha downward velocity of 1.0m/s and comes to a full vertical stop over an impact duration of 20 ms. Calculate the force associated with this single step for a person with a mass of 72.1 kg Enter answer here Scroll toExplanation / Answer
(a)
From the law of energy conservation,
PEi + KEi = PEf + KEf
mgh = (1/2)mv^2
v = sqrt (2gh) = sqrt (2*9.8*0.045)
v = 0.94 m/s
ans(27)
Given that,
u = 1 m/s
v = 0
t = 20 ms
m = 72.1 kg
From kinematic equation,
v = u + at
0 = 1 + (-a)*0.02
a = 50 m/s^2
Force associated with sigle step,
F = ma
F = 72.1 * 50
F = 3605 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.