5. A square wire loop with 3.00 loop in the field, as shown below. The loop cont
ID: 1796130 • Letter: 5
Question
5. A square wire loop with 3.00 loop in the field, as shown below. The loop contains a 30.0 volt battery with a 21.0 ohm resistance in the circuit If the magnitude of the field varies with time according to B (5.00 T/s)t - (1.60 T/s)*t m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the a. What is the induced emf in the circuit at 2.00 seconds? b. What is the total emf in the circuit at 2.00 seconds? c. What is the direction of the total current at that time (2 seconds)? d. What is the total current at that time (2 seconds)? ob000000000OOogO 00000 dOOOO0B0O00 0000OOExplanation / Answer
a)
Induced emf
E=-NA(dB/dt)
E=-1*32*[(d/dt)(5t-1.6t2)
E=-9(5-3.2t)
at t =2 s
E=-9(5-3.2*2)
E=12.6 Volts
b)
Net emf at t=2 s
Enet =30+12.3=42.6 Volts
c)
Counter clockwise
d)
I=E/R=42.6/21
I=2.028 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.