5. A square loop of wire with the side 10cm rotates o G clockwise in the palne o
ID: 2075889 • Letter: 5
Question
5. A square loop of wire with the side 10cm rotates o G clockwise in the palne of paper with angular velocity 60s Uniform magnetic field of 0.3T is directed out of the paper. Find the magnitude and the direction of emfinduced in the loop. A 0 Do 3mV, clock wise B 0.18V, clockwise E 3mV, counterclockwise C 0.18V, counterclockwise 6. A circular loop is falling from the above the area of the uniform magnetic field to the height below it. The magnetic field is directed into the paper. Describe the direction of current induced in the loop. A No current is induced D 0, then counterclockwise, then clockwise, then 0 B 0, then clockwise, then 0 E 0, then clockwise, then counterclockwise, then 0 C 0, then counterclockwise, then0Explanation / Answer
5.
Area of square loop of wire
A=0.12=0.01 m2
Magnitude of induced emf in the loop is given by
E=NBAW=1*0.01*60*0.3
E=0.18 V
direction is counterclockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.