The acceleration of a particle traveling along a straight line is a = (0.02e t )
ID: 1818204 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle traveling along a straight line is a = (0.02et)m/s2, where t is in seconds. If v=0, s=0 when t=0, determine the velocity and acceleration of the particle at s=4m.
a = 0.02et
dv/dt = 0.02et
dv = 0.02et dt
integrating both sides we get
v = 0.02et + c
at t =0 v=0
=>0 = 0.02 + c
=>c = -0.02
so, v = 0.02et - 0.02
=>ds/dt = 0.02(et -1)
=>ds = 0.02(et-1)dt
integrating both sides we get
s = 0.02(et-t) + d
at t= 0 s =0
=> 0 = 0.02 +d
=>d = -0.02
so, s = 0.02(et - t -1) *s=4m
4=0.02(et-t-1)
(et-t-1)=200
This is where Im stuck...how do I solve for t here? Dont just need the name of the method, but the actual method worked out. Once I solve for t I know how to solve for the velocity & acceleration.
Explanation / Answer
Use any online graph plotter and plot the function e^x-x-201 .The polynomial cuts x axis at x= 5.325 .There is no way other than graph plotter.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.