Given: a=10cm, K=2 dyne/cm, W= 10 dyne, static friction=.5 kinetic friction=.4,
ID: 1819693 • Letter: G
Question
Given: a=10cm, K=2 dyne/cm, W= 10 dyne, static friction=.5 kinetic friction=.4, P is also in dyne
If =0, what is the min W(W min) required to maintain equilibrium under non-zero load P?, If W=Wmin, what is the maximum equilbrium load for =0 degrees?, if W=10 as specified above and P is increased quasi statically(slowly) such that W is always in motion , what will P be at =10 degrees? If load increase is halted at =10 degrees temporarily, what new load P is required to re-start motion to increase ?
Explanation / Answer
uploaded image
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.