Calculate the wind velocity (m/s) at one-half the MMD, given the U = 12 miles/hr
ID: 1827035 • Letter: C
Question
Calculate the wind velocity (m/s) at one-half the MMD, given the U = 12 miles/hr at 10 ft above the ground. Use Tables 4-1 & 4-2 to estimate ay and az for a mostly cloudy night. Use the values above to compute stack height H. Using the wind velocity you calculated at one-half MMD plus the values from parts c & d above, predict the concentration (ng/m3 of SO2) at the hospital mentioned above (assume y = 0). Compare your predicted value to the standard. Do you have an air pollution problem here?Explanation / Answer
photo not uploaded
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.