Calculate the volume (in mL) of silver nitrate solution that will be needed for
ID: 528198 • Letter: C
Question
Calculate the volume (in mL) of silver nitrate solution that will be needed for the precipitation: normally the amount of silver nitrate required to precipitate all of the chloride in the sample is found by a trial and error process. However, to speed up the experiment, assume a sample mass of 0.1418 g, and that sample contains approximately 55.0% chloride ion by mass (some samples may contain more, some less), and calculate what volume of 0.100 M AgNO3(aq) needs to be added to precipitate all of the chloride ion. (Pay attention to the sig.figs. in your calculation; keep three sig.figs. in the answer.)
Explanation / Answer
mass of chloride in the sample = 0.1418 * 55% = 0.078 gm
Moles of chloride = 0.078 gm/35.5g/mol = 2.196 *10^-3 moles
Suppose V litre of AgNO3 is required.
V * 0.1M = 2.196 *10^-3
or, V = 0.2196 * 10^-3 L = 0.220 mL
volume of AgNO3 required to precipitate all the chloride = 0.220 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.