A constant head permability test is performed on a soil that is 2 cm X 2 cm squa
ID: 1827037 • Letter: A
Question
A constant head permability test is performed on a soil that is 2 cm X 2 cm square and 2.5 cm long. The head difference applied during the test is 18 cm, and 5 cm^3 is collected over a time of 100 sec.
(a) compute the permability based on these conditions and results.
I found the answer to be k = .0017 cm/sec
i need help with
(b) a falling head permability test is to be done on the same soil specimen in the same time, and the standpipe diamter is .8 cm. if the average head during the test should be 18 cm, what are h1 and h2?
Explanation / Answer
k = V L/ A hT
k = 5 *2.5/(4*18*100)
k = 1.736*10^-3 cm/sec
(b)
k = [aL/At] * ln(h2/h1)
a = 3.14*0.8^2/4 = 0.5024 cm^2
now,
1.736*10^-3 = (.5024*2.5/(4*100))* ln(h2/h1)
ln(h2/h1) = 0.552866
h2/h1 = 1.738
Average head =18 = (h2 +h1)/2
h1 + h2 = 36
h2/h1 = 1.738
solving the above two,
we get ,
h2 = 22.8517 cm
h1 = 13.1483 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.