A current of 2 A flows through a slab of tin, 1 mm thick and 2mm wide, whose con
ID: 1830652 • Letter: A
Question
A current of 2 A flows through a slab of tin, 1 mm thick and 2mm wide, whose conductivity is106 1/m. Calculate the voltage drop between twopotential probes that are 10 cm apart along the slab. The answer is 0.1 (V) . Please show me exactly how you came up with the answer.Include numbers and words in detail so I can understand it.Thanks. A current of 2 A flows through a slab of tin, 1 mm thick and 2mm wide, whose conductivity is
106 1/m. Calculate the voltage drop between twopotential probes that are 10 cm apart along the slab. The answer is 0.1 (V) . Please show me exactly how you came up with the answer.Include numbers and words in detail so I can understand it.Thanks.
Explanation / Answer
Formulas needed in this problem: Resistance= length/(conductivity x Cross Sectional area) Voltage drop = Current x Resistance Cross Sectional area= 2 x 10-6m2length =0.1m So resitance = 0.05 Voltage Drop= 0.05 x 2A= 0.1V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.