5. Given that the speed of sound in air is 343 m/s (density 1.204 kg/m3) and tha
ID: 1836121 • Letter: 5
Question
5. Given that the speed of sound in air is 343 m/s (density 1.204 kg/m3) and that the speed of sound in helium gas is 275 m/s (density 1.00 kg/m3).
(A) Calculate the acoustic impedance for both air and helium.
(B) Calculate the proportion of the wave that is reflected and the proportion of the wave that is transmitted when the wave moves from air into helium
6.During an extremely loud sound, the amplitude of the pressure wave in air is 1025 Pa and the acoustic impedance, Zair, is from question 5. Calculate the intensity level and power level of the sound in dB.
Please show me how you got this answer! Thank you so much in advance! :)
Explanation / Answer
(a) acoustic impedance = velocity * dencity
for air a.i.= 343 * 1.204 = 412.97 kg s-1 m-2
for helium a.i. = 275 * 1 = 275 kg s-1 m-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.