5. Given that: give Calculate the 66.6 g of SO mass of AsS required to react wit
ID: 544861 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
Q5)
The reaction is
As4S6 + 9O2 ---- As4O6 + 6SO2
molar mass of O2 = 32 gm/mol
number of moles of O2 in 66.6g = Mass/molar mass = 66.6/32 = 2.08125 moles
molar mass of As4S6 = 4 * molar mass of As + 6 * molar mass of S = 4 * 74.92 + 6 * 32.065 = 492.1 gm/mol
number of moles of As4S6 required = 1/9 * moles of O2 = 1/9 * 2.08125 = 0.23125 moles
Mass of As4S6 required = 0.23125 mol * 492.1 gm/mol = 113.79 gms
6) Data is incomplete, what percentage needs to be calculated clarify the problem
7)
Since masses are same, hence salicylic acid will be limiting reagent because of high molar mass
Molar mass of Salicylic acid = 12 * 7 + 6 * 1 + 3 * 16 = 138 gm/mol
number of moles of salicylic acid (limiting reagent = 10/138 moles
Molar Mass of aspirin = 9 * 12 + 8 * 1 + 4 * 16 = 180 gm/mol
Mass produced = 10/138 * 180 = 13.043 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.