A uniform disk with mass 38.5 kg and radius 0.290 m is pivoted at its center abo
ID: 1837957 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 38.5 kg and radius 0.290 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 25.5 N is applied tangent to the rim of the disk. What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.390 revolution? Express your answer with the appropriate units. What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.390 revolution? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
According to the given problem,
a)First calculater the torque,
Torque = F*r = 25.5N * 0.27m = 7.395 N·m
And we also know that
= I = 1/2mr2,
Calculate the angular accelaration,
7.395 N·m = 0.5* 38.5kg * (0.29m)2 *
= 4.567 rad/s2
Using equation of rotational kinamatics
2 = 02 + 2 = 0 + 2 * 4.567rad/s2 * 0.390rev * 2rads/rev = 22.38 rad/s2
= 4.73 rad/s
v = r = 4.73rad/s * 0.29m = 1.372 m/s
b)Calculate linear values,
tangential at = r = 4.567 rad/s2 * 0.29m = 1.324 m/s2
centripetal ac = 2r = 22.38 * 0.29m = 6.49 m/s2
a = at2 + ac2)
a = 6.624 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.