Each question is worth 10%. In order to receive credits, you must show ALL your
ID: 1838560 • Letter: E
Question
Each question is worth 10%. In order to receive credits, you must show ALL your work. Two hard rubber spheres, each of mass m = 14.5 g, are rubbed with for on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.20 cm whose support points are distance d = 2.97 cm from each other as shown in the figure below. During the rubbing process, one sphere receives exactly twice the charge of the other. They are observed to hang at equilibrium, each at an angle of theta = 10.3 degree with the vertical. Find the amount of charge on each sphere.Explanation / Answer
Here,
m = 14.5 gm = 0.0145 Kg
theta = 10.3 degree
let the charge on each spehere is q
electric force/gravity = tan(theta)
9 *10^9 * q^2/(2 * 0.052 * sin(10.3 degree) + 0.0297)^2 = tan(10.3 degree) * 0.0145 * 9.8
solving for q
q = 8.18 *10^-8 C
the charge on each sphere is 8.18 *10^-8 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.