The flash point of an engine oil is 363 degree F. What is the flash-point temper
ID: 1842409 • Letter: T
Question
The flash point of an engine oil is 363 degree F. What is the flash-point temperature in K and R? The pressure in a water line is 1500 kPa. What is the line pressure in lb/ft^2 units and lbf/in^2 (psi) units? Determine the atmospheric pressure at a location where the barometric reading is 750 mm Hg. Take the density of mercury to be 13,600 kg m^3. The water in a tank is pressurized by air, and the pressure is measured by a multifluid manometer as shown in Fig. P1-53. Determine the gage pressure of air in the tank if h_1 = 0.2 m, h_2 = 0.3 m, and h_3 = 0.46 m. Take the densities of water, oil, and mercury to be 1000 kg/m^3, 850 kg m^3, and 13,600 kg/m^3, respectively.Explanation / Answer
Ans--1
T(K) = ( F + 459.67 )*( 5 / 9 ) = ( 363 + 459.67)*(5/9) = 457.039K (Ans).
T(R) = F + 459.67 = 363 + 459.67 = 822.67 R (Ans).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.