A mixture of natural talc and borax is obtained via surface mining techniques an
ID: 1843595 • Letter: A
Question
A mixture of natural talc and borax is obtained via surface mining techniques and is delivered in open-top trucks to the plant site. At the plant site it is crushed by large jaw crushers into pieces no larger than 10-15 cm. The material then goes into a roller mill to further reduce the size. After passing through the roller mill, the material is screened; material smaller than 1 cm is stored for drying and larger material is recycled for further crushing. The material that passes the screening step is conveyed to storage silos. From there, it goes into a large rotary kiln dryer where it is dried from 8% moisture to 0.2%. The moist solids feed rate to the dryer is 50,000 kg/hr (stream 2). The rotary kiln is fired with low sulfur fuel oil at a rate of 6.0 liters fuel (stream 3) per 1000 kg of feed material. The dried product is passed through an air contact cooler and is then stored before shipment. The exhaust gasses leave the dryer at 650 °F (stream 6). The dusty gasses exiting the dryer must be treated by appropriate control equipment (designed in project part 2) before being exhausted to the atmosphere. A process flow schematic is shown below Additional Information: Fuel oil specific gravity=0.9 Fuel oil composition (weight percentage) C=88%, H=11.7%, S=0.3% Kiln particulate emissions = 2% of dry solids feed rate Combustion air supplied per kg of fuel = 18 kg air/kg fuel Auxiliary air supplied per kg of moist solids feed = 0.3 kg/kg Inlet air composition (mol percentage) N=78%, O2=21%, Ar=1% Questions: A). Complete the following material balance table, calculating the mass of each component being transferred in each flow stream shown in the schematic above. Putting together a comprehensive accounting of all moles of each substance in each stream that is easy to refer to will be very helpful for later questions.B) Calculate the mass emission rate of particles from the dryer in kg/hr. C. Calculate the mass emission rate of SO2 from the dryer in kg/hr. D. Calculate the concentration of particles emitted from the dryer in g/std m3 (T=293 K, P=1 atm). E. Calculate the concentration of SO2 in the exhaust in g/std m3 and in ppm (T=293 K, P=1 atm). F. If emission limits require less than 10 kg/hr of particles be emitted, calculate the required efficiency of the collection system. G. Calculate the volume percentage of moisture in the exhaust gasses. H. Calculate the exhaust flow rate in dry std m3/hr and in acfm. I. Calculate the volume percentages of CO2 and O2 in the exhaust on a dry basis
Explanation / Answer
The answer of the following question is as follows
The required efficiency of the collection system G is 56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.