A mixture of carbon dioxide and hydrogen gases, at a total pressure of 958 mmHg,
ID: 926136 • Letter: A
Question
A mixture of carbon dioxide and hydrogen gases, at a total pressure of 958 mmHg, contains 11.0 grams of carbon dioxide and 0.145 grams of hydrogen. What is this the partial pressure of each gas?Pressure CO2= ? mm Hg Pressure H2= ? mm Hg A mixture of carbon dioxide and hydrogen gases, at a total pressure of 958 mmHg, contains 11.0 grams of carbon dioxide and 0.145 grams of hydrogen. What is this the partial pressure of each gas?
Pressure CO2= ? mm Hg Pressure H2= ? mm Hg
Pressure CO2= ? mm Hg Pressure H2= ? mm Hg
Explanation / Answer
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of C02 = 11 /44
moles of C02 = 0.25
now
moles of H2 = 0.145 / 2 = 0.0725
now
total moles = moles of C02 + moles of H2
total moles = 0.25 + 0.0725
total moles = 0.3225
now
mole fraction of C02 = moles of C02 / total moles
mole fraction of C02 = 0.25 / 0.3225
mole fraction of C02 = 0.775
now
mole fraction of C02 + mole fraction of H2 = 1
so
mole fraction of H2 = 1- 0.775
mole fraction of H2 = 0.225
now
we know that
pressure of C02 = mole fraction x total pressure
= 0.775 x 958
= 742.45
so
pressure of C02 = 742.45 mm Hg
now
pressure of H2 = total pressure - pressure of C02
pressure of H2 = 958 - 742.45
pressure of H2 = 215.55
so
pressure of H2 = 215.55 mm Hg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.