A 31000lb truck a and a 3970lb sports car b collide at an intersection. Right be
ID: 1849948 • Letter: A
Question
A 31000lb truck a and a 3970lb sports car b collide at an intersection. Right before the collision, the truck and the sports car are traveling at Va=60mph and Vb=50mph. Assume that the entire intersection forms a horizontal surface. Letting the line of impact be parallel to the ground and the preimpact velocity of the truck,determine the postimpact velocities of a and b if a and b become entangled. Furthermore, assuming that the truck and the car slide after impact and that the coefficient of kinetic friction is uk=.7 determine the position at which a and b come to a stop relative to the position they occupied at the instant of impact
Explanation / Answer
initial momentum = 1860000 j + 198500 i finla velocity of combined mass = 53.1 j + 5.67 i v^2 +u^2 -2as a = 0.7 * 34970 s is the distance solve for i and j direction independentaly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.