A 3100 kg cannon is mounted so that it can recoil only in the horizontal directi
ID: 2143012 • Letter: A
Question
A 3100 kg cannon is mounted so that it can recoil only in the horizontal direction.
A 3100 kg cannon is mounted so that it can recoil only in the horizontal direction. Calculate the magnitude of its recoil velocity when it fires a 14.0 kg shell at 480 m/s at an angle of 20.0 degree above the horizontal. What is the kinetic energy of the cannon? This energy is dissipated as heat in the shock absorbers that stop its recoil. What happens to the vertical component of momentum that is imparted to the cannon when it is fired?Explanation / Answer
Mc*Vc=Ms*Vs Cos20
Vc=Ms*VsCos20/Mc=2.04 m/s
K.E=1/2 Mv2
=1/2 * (3100) * (2.04)2
=6450.48 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.