A 2-kg ball moving to the right with a velocity of 5 m/s strikes at A the surfac
ID: 1856203 • Letter: A
Question
A 2-kg ball moving to the right with a velocity of 5 m/s strikes at A the surface of a 10-kg quarter cylinder which is initially at rest and in contact with a spring of constant 10 kN/m. The spring is held by cables so that it is initially compressed 50mm. Neglecting friction and knowing that the coefficient of restitution is 0.7, determine (a) the velocity of the ball immediately after impact, (b) the maximum distance the quarter cylinder moves, and (c) the impulse the ball exerts on the quarter cylinder during impact. (All related diagrams required for full credit.)Explanation / Answer
1.Considering momentum
So,
equation becomes
m1v1+m2v2=m1v1'+m2v2'
v2=0 m/s
v1=5*0.7=3.5m/s
So,
10=2(v2'-35)+10v2'
Since,
v2'-v1'/v1-v2
SO
v2'=6.67m/s
v1'=28.33 m/s
B)Maximum distance= 1/2m2(v2cos40)^2
Substituting values,
We get
distance = 5.05m
Plz.. do rate my answer with 5 star ratings..!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.