Refrigerant R134a flows steadily at a mass flow rate of 2 kg/s through a well-in
ID: 1860027 • Letter: R
Question
Refrigerant R134a flows steadily at a mass flow rate of 2 kg/s through a well-insulated nozzle with a circular cross-section. The refrigerant enters the nozzle at 500 kPa, 30 C, 25 m/s and exits at 100 kPa. a) Determine the largest possible outlet velocity and the corresponding outlet temperature. b) If the outlet velocity is 250 m/s, determine the outlet temperature, isentropic nozzle efficiency, rate of entropy production in the nozzle, and the inlet and outlet diameters. Neglect changes in potential energy.
Explanation / Answer
the pressure are P1 = 500 kPa and P2 = 100 kPa
let A1 and A2 be the entering and leaving areas
let the velocities be v1 = 25 m/s and v2
the force on the fluid is
F = (dm/dt) x v1
we know that
(P1 - P2) = F/A2
or A2 = (F/P1 - P2)
Also,
A1 x v1 = A2 x v2
or v2 = (A1 x v1/A2)
let the temperatures be T1 = 30 oC and T2
we know that
(P1/T1) = (P2/T2)
or T2 = P2 x (T1/P1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.