The electric potential of a system as a function of position along the x axis is
ID: 1870497 • Letter: T
Question
The electric potential of a system as a function of position along the x axis is given in the figure below. (The horizontal axis is marked in increments of 0.1 m and the vertical axis is marked in increments of S0 V.) (a) In which of the regions, 1, 2, 3, or 4, do you expect E to be the greatest? O region 1 O region 2 O region 3 O region 4 In which region does Ex have its greatest magnitude? O region 1 O region2 O region 3 O region 4 Explain. This answer has not been graded yet (b) Calculate the value of Ex in each of the regions 1, 2, 3, and 4.Explanation / Answer
a) option 1
E=- del V , Means that in direction of E , V decreases.
for option 3 del V is positive.
b) opton-1
magnitude of slope is greater in 1.
c) 1 region
E=delV/del X
E=300-400/0.3-0
E=333.33 V/m (magnitude)
2 region
E=0
3 region
E=6*50-8*50/(0.6-12)
E=166.66 V/m (magnitude)
4 region
E=150 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.