Two identical loudspeakers, Speaker 1 and Speaker 2, 1.5 m apart are emitting 18
ID: 1874087 • Letter: T
Question
Two identical loudspeakers, Speaker 1 and Speaker 2, 1.5 m apart are emitting 1800 Hz sound waves into a room where the speed of sound is 340 m/s. Nora is standing 2.8 m directly in front of Speaker 1.
(a) What is the wavelength of the sound waves? m
(b) How far is Nora away from Speaker 2? m
(c) What is the path length difference for sound reaching Nora from the two speakers? (give a positive value) m
(d) Using your answers from (a) and (c), is Nora standing in a point of maximum constructive interference, perfect destructive interference, or something in between?
constructive interference destructive interference something in between
Explanation / Answer
given
d = 1.5 m
f = 1800 hz
v = 340 m/s
r1 = 2.8 m
a) wavelength, lamda = v/f
= 340/1800
= 0.189 m
b) distance between second speaker to Nora,
r2 = sqrt(r1^2 + d^2)
= sqrt(2.8^2 + 1.5^2)
= 3.176 m
c) path diffrence, r2 - r1 = 3.176 - 2.8
= 0.376 m
d) path diffrence, r2 - r1 = 0.376
= 2*lamda
so, constructive interference takes place.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.