Two identical loudspeakers, A and B, are 2.00 m apart. The loudspeakers are driv
ID: 1914717 • Letter: T
Question
Two identical loudspeakers, A and B, are 2.00 m apart. The loudspeakers are driven by the same amplifier and emit 784Hz sound waves in all directions. Take the speed of sound in air to be 344m/s. A small microphone is moved out from point B along a line perpendicular to the line connecting A and B (line BC in the figure (Figure 1) ).-------------------- http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1039688/9/YF-16-44.jpg ------------------------------------- At what distances from B will there be destructive interference?---------------------------- At what non-infinite distances from B will there be constructive interference?----------------------------------------- If the frequency is made low enough, there will be no positions along the line BC at which destructive interference occurs. How low must the frequency be for this to be the case?Explanation / Answer
Please rate the best answer at first
a)
= v/f = 344/784 = 0.43878 m
destructive ==> = /2
= (x^2 + 4) - x
(0.21939 + x)^2 = x^2 + 4
x1 = 9.01 m
x2 = 2.71 m
x3 = 1.27 m
x4 = 0.534 m
x5 = 0.0257
b)
x1 = 4.34 m
x2 = 1.84 m
x3 = 0.861 m
x4 = 0.262 m
c)
lambda = 4
f = 86 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.