Some physical properties of water are shown below. 6.19 kJ of heat are added to
ID: 1875260 • Letter: S
Question
Some physical properties of water are shown below.
6.19 kJ of heat are added to 25.8 g of ice at -4.8°C.
(a) What will be the final temperature of the system? and what mass will be in each phase after the heating?
___ °C
(b) What mass will be in each phase after the heating? Enter zero for any physical state that is not present.
___ g (solid)
___g (liquid)
___ g (gas)
Explanation / Answer
heat required to take the ice from -4.8 C to 0 C,
Q1 = 25.8*2.05*(0 - (-4.8))
= 254 J
Heat required to melt the ice,
Q2 = 25.8*333
= 8591 J
But heat added is 6.9 kJ, so total Ice does not melt.
let m is the mass of Ice that melts.
(6.19*10^3 - 254) = m*333
==> m = (6.19*10^3 - 254)/333
= 17.8 grams
a) 0 degrees celsius
b) solid = 25.8 - 17.8
= 8 grams
liquid = 17.8 grams
gas = 0 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.