Cheetahs can accelerate to a speed of 20.0 m/s in 2.50 s and can continue to acc
ID: 1876870 • Letter: C
Question
Cheetahs can accelerate to a speed of 20.0 m/s in 2.50 s and can continue to accelerate to reach a top speed of 29.0 m/s. Assume the acceleration is constant until the top speed is reached and is zero thereafter. (a) Express the cheetah’s top speed in mi/h. (b) Starting from a crouched position, how long does it take a cheetah to reach its top speed, and how far does it travel in that time? (c) If a cheetah sees a rabbit 120 m away, how long will it take to reach the rabbit, assuming the rabbit does not move?
Explanation / Answer
1)1 m/s = 2.23694 mile/hr
So ..
29m/s = 64.8712 miles/hr Answer
2)a = 20/2.5 = 8m/s^2
v = u+at
==> t = v-u /a = 29-0/8 = 3.625 second
v^2 = u^2 +2as
==> s = v^2-u^2/2a = 29^2-0^2 /16 = 52.5625 m Answer
3) for 8 s chettah accelerates
distance covered in that time is 52.5625
distance left to cover = 120-52.5625 = 67.44 m
after that it moves with constant velocity so
t = s/v = 2.325 s
total time =3.625 s + 2.325 s
=5.95 s Answer
I hope help you ....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.