Cheetahs can accelerate to a speed of 21.9 m/s in 2.40 s and can continue to acc
ID: 1877939 • Letter: C
Question
Cheetahs can accelerate to a speed of 21.9 m/s in 2.40 s and can continue to accelerate to reach a top speed of 29.7 m/s . Assume the acceleration is constant until the top speed is reached and is zero thereafter. Let the +x direction point in the direction the cheetah runs.
1)Express the cheetah's top speed vtop in miles per hour (mi/h) .
2) Starting from a crouched position, how much time taccel does it take a cheetah to reach its top speed
3) What distance d does it travel in that time?
4) If a cheetah sees a rabbit 126.0 m away, how much time ttotal will it take to reach the rabbit, assuming the rabbit does not move and the cheetah starts from rest?
Explanation / Answer
1)
1 m/s = 2.23694 mile/hr
top speed = 29.7 m/s = 66.43701 miles/hr
here,
for v1 = 21.9 m/s and t1 = 2.40 s
let the accelration of cheetah be a
v1 = 0 + a * t1
21.9 = 0 + a * 2.4
a = 9.125 m/s^2
2)
let the time taken by cheetah to reach top speed , v = 29.7 m/s be t
v= 0 + a * t
29.7 = 0 + 9.125 * t
t = 3.255 s
the time taken is 3.255 s
3)
the distance travelled in this time ,
d = 0*t + 0.5*a*t^2
d = 0 + 0.5 * 9.125 * 3.255^2
d = 48.33 m
4)
distance of rabbit , d1 = 126 m
cheetah will travell first 48.33 m in 3.255 s and thereafter (126 - 48.33) m at constant speed of 29.7 m/s
so the total time taken , t' = 3.255 + (126 - 48.33) / 29.7
t' = 2.725 s
the total time taken to reach rabbit is 2.725 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.