Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 X 10 ^-31 kg) that is subject to e

ID: 1879019 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 X 10 ^-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the + x direction accelerates from an initial velocity of + 5.40 X 10 ^5 m/s to a FINAL VELOCITY of +2.10 X 10^6 m/s while traveling a distance of 0.038 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x-axis: F1= +7.50 X 10^-17 N and F2(vector) which points in the - x-direction. Find the magnitudes of (a) the net forces acting on the electron and (B) the electric F2(vector)

Explanation / Answer

a) using the equation

v^2 - u^2 = 2aS

(2.1*10^6)^2 - (5.4*10^5)^2 = 2a*0.038

a = 5.4*10^13 m/s2

net force = ma = 9.11*10^-31*5.4*10^13

= 4.93*10^-17 N

b) F(net) = F1 - F2

4.93*10^-17 = 7.5*10^-17 - F2

F2 = 2.56*10^-17 N (in -ve x-direction )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote