An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to elect
ID: 2234110 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.41 105 m/s to a final velocity of +1.95 106 m/s while traveling a distance of 0.034 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F 1 = +6.75 10-17 N, and vector F 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force vector F 2.Explanation / Answer
v=1.95 *106 m/s
u=5.41*105 m/s
s=0.034 m
using v2-u2=2as
acc=-5.16*1013 m/s
net force= mass*acc
=9*10-31 * -5.16*1013
=-4.6*10-17 N
net force= F1+F2 {given F1= 6.75'*10-17}
F2=-11.35*10-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.