An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to elect
ID: 2178170 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.61 105 m/s to a final velocity of +2.21 106 m/s while traveling a distance of 0.037 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F 1 = +7.87 10-17 N, and vector F 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force vector F 2.I need the Fnet and the F2
Wrong Answers I got were
Fnet = 5.7e-19
F2 = -7.8e -17
Fnet = 4.06e-18
F2 = -7.4e-17
Explanation / Answer
acceleration=(final velocity^2-initial velocity^2)/(2*distance traveled)=6.17*10^13 m/s^2 so force=mass*acceleration=5.625*10^(-17) N now as F1 and F2 oppose each other Fnet=F1-F2=5.625*10^(-17) N so F2=F1-Fnet F2=2.2447*10^(-17) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.