An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to elect
ID: 2178088 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.61 105 m/s to a final velocity of +2.21 106 m/s while traveling a distance of 0.037 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F 1 = +7.87 10-17 N, and vector F 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force vector F 2.I need the Fnet and F2
Explanation / Answer
electrons acceleration let be a. then final velocity^2=initial velocity^2+2*a*distance so solving for a, we get a=6.175*10^(13) m/s^2 so Fnet=m*a=5.625*10^(-17) N so F1-F2=Fnet F2=F1-Fnet=2.2445*10^(-17) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.