A river flows due east. A boat travels with constant speed due North across the
ID: 1880690 • Letter: A
Question
A river flows due east. A boat travels with constant speed due North across the river from point A to point B. The speed of the boat relative to the water is 5 m/s. The river is 21 m wide and it takes the boat 7 seconds to travel from A to B. What is the speed of the current of the river (the speed of the water relative to the earth)?
(6 pts) 5. A river flows due east. A boat travels with constant speed due north across the river from point A to point B. The speed of the boat relative to the water is 5.00 m/s. The river is 21.0 m wide and it takes the boat 7.00 s to travel from A to B. What is the speed of the current in the river (the speed of the water relative to the earth)? (a) 8.00 m/s (b) 5.83 m/s (c) 4.00 m/s (d) 2.00 m/s (e) none of the aboveExplanation / Answer
Using relative motion
Speed of boat w.r.t ground = Speed of boat w.r.t current + Speed of current w.r.t ground
Vbg = Vbc + Vcg
We need Vcg = ?
Given that
Vbg = 5 m/sec
We know that
Speed = distance/time taken
Vbc = 21 m/7 sec = 3 m/sec due north
Vbc = 3 j
Now given that river is flowing due east, So
Vcg = Vcg i
So now
Vbg = Vbc + Vcg
Vbg = 3 j + Vcg i
Now Magnitude of Vbg will be
|Vbg| = sqrt (3^2 + Vcg^2)
Since given that |Vbg| = 5 m/sec
5 = sqrt (9 + Vcg)
9 + Vcg^2 = 25
Vcg^2 = 16
Vcg = sqrt 16 = 4 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.