Two particles, with charges of q1 10.0 nC and 10.0 nc, are placed at the points
ID: 1881537 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of q1 10.0 nC and 10.0 nc, are placed at the points with coordinates 0, 4.00 cm) and 0 4.00 cm as shown in the figure belov. A particle with charge q, 5.0 nC s located at the origin. 9, (a) Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges (b) A fourth particle, with a mass of 2.10 x 10-13 kg and a charge of 20.0 nC, is released from rest at the point (3.00 cm, 0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away m/s Need Help?Explanation / Answer
x13 = distance between charge q1 and q3 = 4 cm = 0.04 m
x23 = distance between charge q2 and q3 = 4 cm = 0.04 m
x12 = distance between charge q1 and q2 = 8 cm = 0.08 m
electric potential energy of system of fixed charges is given as
U = k q1 q2/x12 + k q1 q3/x13 + k q2 q3/x23
U = (9 x 109) (10 x 10-9) (- 10 x 10-9)/(0.08) + (9 x 109) (10 x 10-9) (5 x 10-9)/(0.04) + (9 x 109) (5 x 10-9) (- 10 x 10-9)/(0.04)
U = - 11.25 x 10-6 J
b)
r14 = distance of charge q1 from q4 = sqrt(42 + 32) = 5 cm = 0.05 m
r24 = distance of charge q2 from q4 = sqrt(42 + 32) = 5 cm = 0.05 m
r34 = distance of charge q3 from q4 = 3 cm = 0.03 m
Ui = electric potential energy of charge q4 at given location
Uf = electric potential energy far away = 0 J
Ui = k ((q1/r14) + (q2/r24) + (q3/r34) ) q4
Ui = (9 x 109) (((10 x 10-9)/(0.05)) + ((- 10 x 10-9)/(0.05)) + ((5 x 10-9)/(0.03)) ) (20 x 10-9)
Ui = 30 x 10-6 J
using conservation of energy
kinetic energy gained = electric potential energy lost
(0.5) m v2 = Ui
(0.5) (2.1 x 10-13) v2 = (30 x 10-6)
v = 1.7 x 104 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.