A 3.0 kg frictionless block is attached to an ideal spring of force constant 300
ID: 1883935 • Letter: A
Question
A 3.0 kg frictionless block is attached to an ideal spring of force constant 300 N/m. The block is then set into oscillation with an amplitude of 30.0 cm, and in such a way that the mass passes through the equilibrium point (Xo) on its way towards negative displacement at time t = 0 s. For this block's oscillation, k = 300 N/m 3.0 kg -30.0 cmXo-0 cm 30.0 cm Figure 1 i) identify the equation that describes this oscillation as a function of time, calculate the time needed for the block to go from x=-15.0 cm right up to the x = +25.0 cm and ii find the time, t, when it passes the x10.0 cm point for the 7th time.Explanation / Answer
part i.
mass of the block=m=3 kg
spring constant=k=300 N/m
then angular frequency=w=sqrt(k/m)=10 rad/s
oscillation amplitude=A=30 cm=0.3 m
as oscillation a sinusoidal movement,
position x at any time t is given as
x(t)=-A*sin(w*t)=-30*sin(10*t) cm
negative sign is because of the fact that it is moving to the -ve direction at t=0
part ii.
let the block is at x=-15 cm at t=T1 and at x=25 cm at t=T2
then -15=-30*sin(10*T1)
==>T1=0.05235 seconds
and 25=-30*sin(10*T2)
==>T2=0.41267 seconds
then time needed=T2-T1=0.36032 seconds
part iii.
time period=2*pi/w=pi/5 second
let at time t , it will reach x=10 cm for the first time
then 10=-30*sin(10*T)
==>T=0.348 seconds
it will cross x=10 cm at T+time period=0.9763 seconds
and so on
so it will pass for the 7th time at T+6*time period=4.118 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.