Chapter 2; Describing Motion: Kinematics in One Dimension. Problems 1. A car tha
ID: 1884421 • Letter: C
Question
Chapter 2; Describing Motion: Kinematics in One Dimension. Problems 1. A car that is initially moving at 7.50 m/s begins to accelerate forward uniformly at 0.550 m/s2. (a) How long after beginning to accelerate does it take the car to move 3.50 km? (10 poins) (b) How fast is the car moving just as it has traveled 3.50 km? (10 Points) 0 0.550 mist 7 to a stop in 4.0 s, what is the magnitude of its acceleration (assumed constant) in m/s, ar g's (e -9.80 m/s) (10 points). 2. A sports car moving at constant velocity travels 120 meters in 5.0 s. If it then brakes and cExplanation / Answer
here,
1)
intial speed , u = 7.5 m/s
accelration , a = 0.55 m/s^2
a)
distance , s = 3.5 km = 3500 m
let the time taken be t
s = u * t + 0.5 * a * t^2
3500 = 7.5 * t + 0.5 * 0.55 * t^2
solving for t
t = 100 s
the time taken to move 3.5 Km is 100 s
b)
the final speed , v = u + a * t
v = 7.5 + 0.55 * 100 m/s
v = 62.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.