Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 28, Problem 009 Your answer is partially correct. Try again. In the figu

ID: 2030069 • Letter: C

Question

Chapter 28, Problem 009 Your answer is partially correct. Try again. In the figure, an electron accelerated from rest through potential difference V,-1.07 kV enters the gap between two parallel plates having separation d = 18.4 mm and potential difference V2- 92.3 V. The lower plate is at the lower potential. Neglect fringing and assume that the electron's velocity vector is perpendicular to the electric field vector between the plates. In unit-vector notation, what uniform magnetic field allows the electron to travel in a straight line in the gap? j 5016.3 2.59e-4 k) Units Number mT

Explanation / Answer

Here force due to electric field is balanced by force due to magnetic field

qE=qvB

B=E/v

SInce

V2 = E d

=>E =92.3/0.0184 =5016.3 V/m

By Conservation of energy   

(1/2)mv2=qV1

(1/2) * 9.11*10-31 *v2 = 1.6*10-19*1070

v =1.94*107 m/s

=>B=5016.3/(1.94*107)=2.587*10-4T

In unit vector notation

B = - (2.587*10-4) k

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote