Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 28, Problem 009 Your answer is partially correct. Try again. In the figu

ID: 1786278 • Letter: C

Question

Chapter 28, Problem 009 Your answer is partially correct. Try again. In the figure, an electron accelerated from rest through potential difference V1-1.15 kV enters the gap between two parallel plates having separation d 25.8 mm and potential difference V2= 78.9 V. The lower plate is at the lower potential. Neglect fringing and assume that the electron's velocity vector is perpendicular to the electric field vector between the plates. In unit-vector notation, what uniform magnetic field allows the electron to travel in a straight line in the gap? L. 14804 K Units 0 Number O

Explanation / Answer

KE = q V1

(9.109 x 10^-31) v^2 / 2 = (1.6 x 10^-19)(1.15 x 10^3)

v = 2 x 10^7 m/s

E = V2 /d = 3058 V/m

B = E/v = 1.53 x 10^-4 T = 0.153 mT  


E -> -j

v-> i

B -> -k

Ans: 0i + 0j + (-0.153)k mT

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote