A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x directio
ID: 1897326 • Letter: A
Question
A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x direction with a speed of 22 m/s in a magnetic field of (0.2 T) . The charge on an electron is -1.6 Times 10-19 C. What is the magnitude of the magnetic force oil an electron in the conductor? Answer in units of N Because of this magnetic force, electrons move to one end of the wire leaving the other end positively charged, until the electric field due to this charge separation exerts a force on the electrons that balances the magnetic force. Find the magnitude of this electric field in the steady state. Answer in units of V/m Suppose the moving wire is 2.04 m long. What is the potential difference between its two ends due to this electric field? Answer in units of VExplanation / Answer
1. magnetic force F = q(v x B)
F = -1.6*10^-19 ( 22 i X 0.2K)
= + 7.04*10^-19j N
2. F = Eq
E = 7.04*10^-19/1.6*10^-19
E = 4.4 V/m
3. E = V/d
V = 4.4*2.04
= 8.97 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.