Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conducting wire is 2.50 m long. An emf (e) is induced in a conducting loop of

ID: 2036539 • Letter: A

Question

A conducting wire is 2.50 m long. An emf (e) is induced in a conducting loop of wire is changed from square to circular. 2.50 m long as its shap 20. What is the area of the square made from the 2.50 m long wire? A)2.25 m2 B)1.50 m 2 C)0.458 D) 0.391 m2 E)0.188 F)0.071 7 m? 21. What is the area of the circle made from the 2.50 m long wire? D)0.497 m2 E) 0.217 m2 F)0.0987 m2 2.05 m2 B) 1.10 m2 C)0.666 m2 22. Find the average of the induced emf (e) if the change in shape occurs in 0.075 s and a 0.755-T magnetic field is perpendicular to the plane of the loop. A)-107 v B)-0.565 v C)-0.047 v D) +0.047 v E) +565 v F) +1.07 v

Explanation / Answer

20. length of wire = 4 L

L = 2.50 / 4 = 0.625 m


A = L^2 = 0.391 m^2

Ans(D)


21. length = 2 pi r

r = 2.50 / 2 pi = 0.398 m


A = pi r^2 = 0.497 m^2

Ans(D)


22. e = -B dA/dt

e = -(0.755) (0.497 - 0.391) / (0.075)

e = -1.07 V


Ans(A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote