14- how much force (in newtons) is required for a car of mass m=1000kg to go aro
ID: 1897749 • Letter: 1
Question
14- how much force (in newtons) is required for a car of mass m=1000kg to go around a curve of radius 50 m moving at 45 mi/hr? (remember 5 mi= 8km, use q= 10m/s^2)15- now consider that problem 14, the job done by that force is shared equally by the four wheels , so that each wheels is responsible for 1/4 of that total centripetal force. now consider further that each wheels carries 1/4 of the weight of the car. what does the minimum value of the coefficient of static firction between the rubber of the tire and the road have to be to prevent the car from skidding in the curve ?
Explanation / Answer
14)F=1000*(72*5/18)^2/50=8000 N 15)2000=u*250*10 u=0.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.