A two-stage rocket is to be built capable of acceleration a100-kgm payload to a
ID: 1901701 • Letter: A
Question
A two-stage rocket is to be built capable of acceleration a100-kgm payload to a velocity of 6000 m/s in free flight in emptyspace (no gravitational field). (In a two-stage rocket, the firststage is detached after exhausting its fuel, before the secondstage is fired.) Assume that the fuel used can reach an exhaustvelocity of 1500 m/s , and that structural requirements imply thatan empty rocket ( without fuel or payload) will weigh 10% as muchas the fuel it can carry. Find the optimum choice of masses for thetwo stages so that the total take-off weight is a minimum. Showthat it is impossible to build a single-stage rocket which will dothe job.Explanation / Answer
I feel the data is insufficient. A two stage rocket. the velocity of a rocket is given by V = Vo + uloge ( Mo /M ) - gt Vo = initial velocityu = exhaust velocity
ignoring the gravity, the equation
V =Vo + u loge ( Mo/ M)
for first stage
V1 =Vo + u loge ( Mo/M)---------(1) for second stage V2 = V1 +u loge (Mo / M)----------(2) equation (2) given
V2 = 6 km /s
u = 1.5 km / s
loge ( Mo / M) = 2.3026log10 ( 100 / 10 )
sub. andsimplfing
V1 = 2.415 km/s sub. the value of in equation (1) 2.415 = 0 + u loge (Mo/M) for first stage Vo = 0
loge ( Mo / M) = 2.415 /1.5
=1.61
the weight of the first satge is----
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.