The system shown in the figure below consists of a mass M = 4.7-kg block resting
ID: 1904677 • Letter: T
Question
The system shown in the figure below consists of a mass M = 4.7-kg block resting on a frictionless horizontal ledge. This block is attached to a string that passes over a pulley, and the other end of the string is attached to a hanging m = 2.3-kg block. The pulley is a uniform disk of radius 8.0 cm and mass 0.60 kg. (a) What is the acceleration of each block? acceleration of M = 4.7 kg ____ m/s2 acceleration of m = 2.3 kg ____ m/s2 (b) What is the tension in the string? small tension ____ N large tension ____ N
Explanation / Answer
Let T1 nad T2 be the tension in the String of larger and Smaller
Therefore
T1 = Ma
T1 = 4.7a
Also
T2 = mg + ma
By Considering Rolling
(T2 - T1)*R = I = (1/2*0.60*(8*10^-2)*a)
(2.3*9.8 + 2.3*a - 4.7a) = 0.5*0.60*a
Therefore
Acceleration , a = 8.348 m/sec^2
Tension in the String attatched to 4.7Kg = 4.7*8.348
= 39.2356 N
Tension in the String attatched to 2.3Kg = (2.3*9.8) + 2.3*8.348
= 41.7404 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.