The system shown in the figure below has an acceleration of magnitude 1.04 m/s 2
ID: 2275820 • Letter: T
Question
The system shown in the figure below has an acceleration of magnitude 1.04 m/s2, where m1 = 4.10 kg and m2 = 7.00 kg. Assume that the coefficient of kinetic friction between block and incline is the same for both inclines.
Explanation / Answer
The whole system will move in the direction of heavier block, i.e. m2. friction will act opposite to the direction of motion of the two blocks. friction on m1 = uk*m1*g*cos35 = uk*4.1*9.8*cos35 = 32.91*uk friction on m2 = uk*m2*g*cos35 = uk*7*9.8*cos35 = 56.194*uk a). for the whole system; net external force = mass of the system *acceleration => m2*g*sin35 - 56.194*uk - m1*g*sin35 - 32.91*uk = (4.1+7)*1.04 => 7*9.8*sin35 - 89.104*uk - 4.1*9.8*sin35 = 11.544 => uk = 0.05339 b). for the block m2; m2*g*sin35 - 56.194*uk - T = m2*a => 7*9.8*sin35 - 56.194*0.05339 - T = 7*1.04 => T = 29.067 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.