A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.0cm and s2
ID: 1904738 • Letter: A
Question
A conducting loop is made in the form of two squares of sides s1 = 3.0cm and s2 = 6.3 cm as shown. At time t = 0, the loop enters a region of length L = 17.3 cm that contains a uniform magnetic field B = 1.2 T, directed in the positive z-direction. The loop continues through the region with constant speed v = 34.0 cm/s. The resistance of the loop is R = 1.7 ?.
1) At time t = t1= 0.029 s, what is I1, the induced current in the loop? I1is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
2) At time t = t2= 0.659 s, what is I2, the induced current in the loop? I2is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
3) What is Fx(t2), the x-component of the force that must be applied to the loop to maintain its constant velocity v = 34.0 cm/s at t = t2= 0.659 s?
Explanation / Answer
1) At time t = t1= 0.029 s, what is I1, the induced current in the loop? I1is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
i = /R = (1.2*0.03*0.34)/1.7 = -0.0072 A
2) At time t = t2= 0.659 s, what is I2, the induced current in the loop? I2is defined to be positive if it is in the counterclockwise direction.
x = 22.406 - 17.3 = 5.106 cm
i = /R = (1.2*0.063*0.34)/1.7 = +0.0151 A
3) What is Fx(t2), the x-component of the force that must be applied to the loop to maintain its constant velocity v = 34.0 cm/s at t = t2= 0.659 s?
F = i L B = 0.01512 * 0.063 * 1.2 = 0.00114 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.