A textbook of mass 2.10 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord a
ID: 1908407 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a)a=2s/t2=3.5313m/s2
T1=ma=7.42N
b)T2=mg-ma=3.05*(9.8-3.5313)=19.12N
c)=I=(T2-T1)r
I=(T2-T1)r/=(T2-T1)r2/a=0.014kgm2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.