Consider a circuit placed in a magnetic field as shown below. The conductor at t
ID: 1908621 • Letter: C
Question
Consider a circuit placed in a magnetic field as shown below. The conductor at the right end of the circuit is freely-moving bar. The magnetic field is directed out of the paper and has a strength is 3.6 T. The resistor has a resistance of 2.1 ?. The bar at the right end of the circuit is 0.37 m long and is moved toward the resistor at a speed of 2.0 m/s. (a) Find the induced emf (in V): (b) Find the current in the resistor (in A): (c) Find the power dissipated in the resistor (in W): (d) Find the force required to move the bar (in N):
Explanation / Answer
(a) induced emf = B L v = 3.6 * 0.37 * 2.0 = 2.664 volts
(b) current = emf / resistance = 2.664 / 2.1 = 1.27 A
(c) power = emf * current = 2.664 * 1.27 = 3.38 W
(d) force = L * current * mag field = 0.37 * 1.27 * 3.6 = 1.69 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.