Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5 kg point mass and a 4 kg point mass are attached to the end of a rod that ha

ID: 1913916 • Letter: A

Question

A 5 kg point mass and a 4 kg point mass are attached to the end of a rod that has a mass 1 kg and a length of 1 meter. the system is rotating with an angular speed of 50 rpm about a vertical axis passing through the center of the rod. what is the kinetic energy of the system? what is the net force on each mass? what is the moment of inertia for the system? what torque is required to accelerate this system to 50 RPM if it takes 20 seconds to reach max speed from rest? where on the rod is the center of mass for the system?

Explanation / Answer

Kinetic energy = 1/2 IW^2 I = 5 X 0.5 X 0.5 + 4 X 0.5 X 0.5 + 1/12 X 1 X 1 = 2.33 W= 50 rpm = 5.235 rad/s KE= 0.5 X 2.33 X 5.235 X 5.235 = 31.927 J net force on each mass = mv^2 / r v= RW = 0.5 X 5.235 = 2.6175 torque = I A A= ang accn = 5.235 / 20 torque = 0.6099

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote